29 jún AZ 5 LEGTUTIBB AUTÓS ÚTI-TIPP
ÍGY KÉSZÜLJ AZ AUTÓS UTAZÁSRA!
Javában tombol a nyár, a közösségi oldalak ontják a különböző holiday-sztorikat, ahol a szomszéd sörrel a kezében elkészíti kilencvenkettedig „musthave” láb-tenger-homok-sör-napernyő témájú rendkívül izgalmas képét, tudatva velünk, a panel-pórnéppel, hogy Ő már ott van. A fotókat nézegetve ácsingózva gondolunk a következő két hétre, amit lövésünk sincs, hogy fogunk kibírni a rekkenő nagyvárosi hőségben. De ha már utazás – és van két kemény hetünk a felkészülésre -, miért is ne kezdenénk el már most összepattintani a részleteket? Összeszedtük az 5 legtutibb – és legtriviálisabb – teendőt, melyek klasszul előkésztik az autós utazást, hogy ha eljön a nagy nap és indulunk, az valóban már csak a pihenésről szóljon!
CSAKIS A LEGSZÜKSÉGESEBBEK
Ha autóval utazunk, picit szabadabban pakolhatunk a bőröndbe, hiszen nincs meghatározott súlykorlát, ami a csomagunkat illeti. Nálunk általában ilyenkor szabadul el a pokol, mert ahogy a nyári göncök között kotorászunk, rájövünk, hogy 1.) ez a kedvenc holmink, 2.) ez tök jó lenne pont ide, 3.) ezt még egyáltalán nem hordtuk, na majd most „spanyolba’” debütálunk, 4.) mi van, ha hideg lesz, 5.) egy elegáns cucc mindig kell, 6.) ez a cipő ahhoz nem megy, tehát kell a tizenkettedik pár is. Ehhez képest persze mit történik majd a nyaralás 10 napja alatt? Veretjük magunkat a tengerparton egy darab bikiniben-fürdőgatyában, papuccsal és törölközővel, egy laza inget-ruhát-trikót magunkra kapva, ha éppen enni megyünk valahová. Nyilván a lista sarkos, de attól, hogy autóval megyünk nyaralni, nem kell bepakolni a fél garzont, mert amint a ruhás bőrönd zárja kattan, jön a többi hasznos huncutság. Matrac, sátor, tollas, a Szabó Ervin könyvtár, grill-szett, pecacucc, és a hobbi fűnyíró…
HA KICSI AZ AUTÓ
Van, akinek a nyaralás szent és sérthetetlen, hiszen egyszer utazik el egy évben, és akkor igenis megadja a módját. Ha a fétisünk a csomagolásban manifesztálódik és éppen ezért semmit nem hagynánk otthon, gondoljuk át, befér-e minden az autóba. Ha kicsi a verda, az Iveco Stralis meg túl nagy, akkor érdemes körülnézni a környék autóbérlő cégeinél. Ideális megoldás, hiszen ha a nyaralás idejére bérelt autóval megyünk, egy csomó nyűgről lemondunk. Hogy mit húzhatunk ki ezzel automatikusan a teendőink listájáról? Nem kell szervizbe vinni a kocsit, hogy átnézzék, műszakilag minden rendben van-e. Nincs gumiellenőrzés, nincs klímatisztítás, nincs kocsi mosás, nincs avulás a megtett kilométerek miatt. Egyszerűen csak fogjuk magunkat, odafáradunk, kiválasztjuk a számunkra legtutibb járművet, kipengetjük a díjat (ami akár már napi 3500 HUF-tól is indulhat – tényleg nem egy égedelem), és élvezzük a Dolce Vitat. Bubu addig meg pihen békésen a garázsban. Hiszen a szabadság mindenkinek jár!
KELL EGY TERV
Akár országon belül, akár külföldre utazunk, mindig jó, ha tudjuk, merre lesz az előre. Bírjuk a technikai újdonságokat, és hogy a GPS folyamatos frissítései könnyen letölthetőek az internetről (és még az autóbérlő cégtől is kérhető), de nem árt felkészülni a „lefedett” állapotokra, vagy ha éppen offline üzemmódban autókázunk. Érdemes kicsit túlbiztosítani magunkat az útitervet illetően. Ha még időnk is van bőven felkészülni, célszerű kinyomtatni a Google Map által kiadott útvonalat, és a GPS mellé betenni egy papír alapú segítséget is, amit nemes egyszerűséggel úgy hívnak: térkép. Az utóbbi veszélyforrása, ha a jobb egyen ülő navigátor saját pozíciójának meghatározását illetően is kihívásokkal küzd – értsd: fogalma sincs, hogyan tartsa a prostituált legfrissebb kiadású térképet – a gondosan megtervezett út akár kalandos is lehet. Próbáljuk higgadtan kezelni a helyzetet, és egymás felmenőinek sértegetése nélkül orvosolni a problémát, hiszen mégiscsak pihenni indultunk.
BIZTOSÍTSD MAGAD!
Jó barátunk, Mr. Murphy a nyaralás alatt is hű társunk, így ami megtörténhet, az általában meg is történik, ehhez már hozzászoktunk. Ezért fontos, hogy indulás előtt mindenképpen kössünk átfogó biztosítást, amit ma már teljesen az utazás típusára lehet szabni. Ha saját autónk lesz a vasparipánk, akkor a biztosítást érdemes ellenőrizni, és utánajárni, hogy meghibásodás vagy baleset esetén milyen eljárást kell majd szükségszerűen alkalmazni; kit kell hívni, milyen költségekkel kell számolni, és mennyi időt vesz majd igénybe a procedúra. Bérautó esetében ez is könnyebbség, hiszen az autóbérlő cég nem csak rendelkezik a szükséges biztosítással a járművet illetően, de baj esetén teljes körűen intézkedik helyettünk, és cégtől függően még küldik is értünk a felmentő sereget, hogy mindenféle ügyintézés nélkül folytatni tudjuk utunkat.
MONEY, MONEY, MONEY
Pénz mindig legyen nálunk! Ha úgy döntünk, hogy elhagyjuk kishazánk mesés lankáit és átfáradunk „külföldiába”, érdemes kellő mennyiségű készpénzt magunkhoz venni. Forint mindenképpen legyen nálunk a hazai költések miatt – benzinkút, fagyi, rágcsa, mosdó, stb. miatt -, illetve a célország pénzneme kis címletekben, sok apróval. Mert van az a külföldi benzinkút, amit éppen hogy porzó tankkal érünk el éjjel kettőkor az utolsó benzinfröccsel begurulva, és a kutas közli, hogy „cash only”. Ha idegességünkben ránk jön még a szapora is, tuti, hogy apró nélkül nem kapunk bebocsátást. Egyébként meg minden másra valóban ott az EuroCard/MasterCard. Ami legyen is nálunk, hiszen akkor vagyunk nyugodtak, ha tudjuk, hogy a pénzünket, bankkártyánkat és egyéb fontos iratainkat legalább négy helyre pakoltuk el abban bízva, hogy egyszerre csak nem hagyjunk el mindet.
Készült a BERELJAUTOT.COM részére
Szerző: Eat, Move & Smile
Photo by Amos Bar-Zeev on Unsplash
Hello Kedves Olvasó! Ha tetszett a cikk, annak szívből örülünk! Ha szívesen felhasználnád, kérünk, tedd azt jogszerűen. Mit is jelent mindez? A cikk teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll, miszerint annak bármiféle felhasználásához a szerző, vagyis az én, és a Bereljautot.com írásbeli engedélyünk szükséges. Tegyük szebbé a világot! Köszönjük, hogy jó fej vagy!