19 jan 4 TIPP, HOGYAN FŐZZ HALLÁSSÉRÜLTEN
HALLÁSSÉRÜLTEN FŐZNI? KI NE HAGYD!
– Ellie Parfitt írása / Fordította: Eat, Move & Smile
Serceg a szalonna, bugyborékol a forró víz, pattog az olaj a forró serpenyőben. Hallássérülten talán nem is tudjuk, hogy főzés közben a mennyei illatokhoz hányféle hang tartozik, ami önmagában is jelzi: elérkezett az idő, hogy megforgassuk a sülő húst, vagy ideje fűszerrel bolondítani az ételt. Sokunknak, akik hallássérüléssel küzdünk, valódi kihívást jelent a főzés, ezért az évek hosszú sora alatt kikísérleteztem ezt-azt, ami siketként is megkönnyíti a konyhai létet. Nézzük hát, melyek ezek!
1. PLUSZ IDŐ A FŐZÉSRE
Amikor hallássérültként másokat is bevonok a főzésbe, extra időt szánok rá. Nem azért, mert bénázok, hanem mert tudnom kell, mit mondanak nekem, amihez muszáj szájról olvasnom. Így főzés közben többször meg kell állnom, oda kell fordulnom a főzőpartneremhez, így esélytelen, hogy siessek, ami viszont meghosszabbíthatja az étel elkészítési idejét. Miután megtudtam, hogy mi a feladat és mit-hogyan kell készítenem, már könnyebben nekiállok a tennivalóknak. Szeretem, ha az, akivel együtt főzök, egy légtérben tartózkodik velem, hiszen az teljes képtelenség, hogy a hagyma pucolása és a rántás kavargatása közben még szaladgáljak ide-oda. Léteznek már letölthető mobil applikációk is, amik segítenek a főzésben, de ami még ennél is egyszerűbb: előveszem a laptopomat! A szakácskönyvben részletesen leírt receptek szintén lépésről-lépésre segítik a főzést, így hasznos támogatója lehet a konyhában elkövetett mutatványoknak.
2. FÉL SZEMED A MOBILON!
Addig, amíg nem szembesültem azzal, hogy mekkora jelzésértékkel bírnak a készülő ételek hangjai, fogalmam sem volt arról, hogy egyáltalán van hangjuk. Például amikor forr a víz az edényben, vagy serceg a hagyma jelezve, hogy vegyem lejjebb a hőt. Ha halljuk ezeket a hangokat, nem is feltétlenül szükséges, hogy ott strázsáljunk az étel felett. Évekig ott álltam a fazekak mellett, és csak néztem, bűvöltem a tűzhelyet, mikor kell, hogy akcióba lépjek. De ennek ma már vége. Találtam ugyanis egy alkalmazást, ami letöltve a telefonomra vibrálással, vagy akár fénnyel is jelzi, ha bármi történik, és szükséges a beavatkozásom. Az applikáció ugyanis nagyon okosan felismeri a hangokat, így egyszerűen továbbítja az információt a telefonra, ha megsült a hagyma, vagy éppen túl nagy lobbal forr a víz.
3. HASZNÁLD A TECHNOLÓGIAI ESZKÖZÖKET!
Miután nem hallom a hagyományos sütőórát, így vagy egy időzítőt, vagy a mobilomat használom. Az okosóra villogó jelzőfényével és vibrálásával szintén jó megoldás, hogy biztosak legyünk abban, nem fő szét az étel. A legtöbb technológiai cég már úgy gyártja az okoskészülékeit, hogy van benne időzítő alkalmazás, szóval miért ne használnánk ezt mi is? Ha még sincs hozzá kedvünk, egy hétköznapi, világító jelzőóra is megteszi. Csak be kell állítani arra az időre, amikor rá akarunk nézni az ételre, és villogva-rezegve fogja jelezni számunkra, ha megpuhult a hús, vagy elkészült a sütemény. Ezek a készülékek szintén tökéletesek arra, hogy egy véletlen konyhai baleset esetén személyes jelzőberendezésként működjenek, különösen, ha beépített csipogóval van ellátva, és baj esetén egy gombnyomással könnyen segítséget hívhatunk.
4. GYAKOROLJ!
Mint az életben minden, a főzés is gyakorlással tökéletesíthető. Ha jobb szakáccsá szeretnénk válni, minél gyakrabban kell főznünk. Még akkor is, ha alapvetően nem vagyunk fakanál-zsonglőrök, néhány recept birtokában már bátran nekiállhatunk a kotyvasztásnak. Vagy akár recept nélkül is! Hiszen a főzésben az a nagyszerű, hogy saját ízlésünkre szabhatjuk az alapanyagokat, aminek végeredményeként nem csupán egy mesés családi ebédet, de valóságos gasztronómiai csodákat varázsolhatunk a parádésan terített asztalra.
Forrás: Ellie Parfitt /hearinglikeme.com / Phonak.com
Magyar nyelvre fordította: Eat, Move & Smile
Fotó: #unsplash
Kedves Olvasó! Ha tetszett a cikk, annak szívből örülünk! Ha szívesen felhasználnád, kérünk, tedd azt jogszerűen. Mit is jelent mindez? A cikk teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll, miszerint annak bármiféle felhasználásához a szerző, és a Phonak.com írásbeli engedélye szükséges. Tegyük szebbé a világot! Köszönjük, hogy korrekt vagy!