14 aug A HALLÁSVIZSGÁLAT GYEREKJÁTÉK?
A HALLÁSVIZSGÁLAT NEM KATASZTRÓFA! DE A GYEREK EZT TUDJA?
Felnőttként rettegünk, ha eljön a hallásvizsgálat ideje és orvoshoz kell mennünk, hiszen gyerekkorban – főleg a fogorvos látogatásakor – a szagokkal párosult fájdalommal már belénk ivódott egyfajta negatív érzés. Még akkor is, ha csak egy általános hallásvizsgálatról, vagy egy teljesen fájdalommentes anyajegyszűrésről van szó, az előre egyeztetett időpont közeledtével a gyomrunk permanensen rándul görcsbe, és pergetjük le szemünk előtt szép egymásutánban, hogy mi minden fog velünk történni a rendelőben.
1. KELL EGY KIS TRENÍR
Ha már mi magunk így jártunk, hogy az egészségügyi vizsgálatokat illetően felnőtt korunkra a régmúlt beidegződéseinek rabjaivá váltunk, tegyünk azért, hogy gyermekünknél ez ne fordulhasson elő. A félelmeitől ugyan mindenkit megmenteni mi sem tudunk, de talán adhatunk néhány ötletet annak érdekében, hogyan vészeljünk át egy ártatlan hallásvizsgálatot, és elmondjuk, mi történik ott valójában. Hiszen ha tudjuk, előre felkészülhetünk a várható vizsgálatokra, így akár magunkat, akár gyermekünket megkímélhetjük a rossz érzések kialakulásától, és természetes, elfogadott dolog lesz számára, hogy a rendszeres orvosi vizsgálatok – még a hallásvizsgálat is – egészségének megőrzése érdekében történik, és nem jelent majd nagyobb félelmet számára, minthogy egy forinttal emelkedett mondjuk a benzin ára.
2. NEM LEHET ELÉG KORÁN KEZDENI
Az egészen pici babáknál ugyan még nagyon nem tudunk tenni a jó ügy érdekében, függetlenül attól, hogy a hallásvizsgálat már ebben a korban is szükségszerű. Azt, hogy a baba megfelelően hall-e újszülöttként, mi magunk nehezen tudjuk megállapítani, ezért feltétlenül audiológus szakember véleménye szükséges. A hallásvesztés lehet egy folyamat eredménye, de hirtelen is kialakulhat, ezért ha gyakrabban nem is, éves rendszerességgel mindenképpen iktassuk be az általános orvosi ellenőrzések sorába. A vizsgálatot az alvó babán is el lehet végezni, amelynek során az audiológus egy szondát helyez a baba fülébe, vagy egy fülhallgató szerű mikrofont, ami a fül mögé helyezett elektródákkal összekötve kiadja a mért eredményeket.
3. MI TÖRTÉNIK A VIZSGÁLATON?
Az audiológus szakember a hallásvizsgálat során megvizsgálja a hallójáratot. Előfordulhat, hogy a hallásvesztést vagy fülfájást a fülkagylóban felgyülemlett fülzsír okozza, így azt első körben eltávolítja. A hallójárat viszont bonyolult része szervezetünknek, így a probléma sokszor komolyabb is lehet, mint némi eltömődést okozó fülzsír, melynek felderítéséhez a fül-orr gégész szakorvos speciális eszközöket használ. Ami továbbra sem fáj.
Az egyik ilyen vizsgálóeszköz az otoszkóp, ami a belső fül vizsgálatára alkalmas műszer, és miután a fülben sötét van, így ahhoz, hogy az orvos lásson is valamit, az otoszkóp világít. Ahhoz, hogy az audiológus jól meg tudja vizsgálni a fül belső részét, megfogva a fülünket finoman húzva mozgathatja. Az otoszkópos vizsgálatnál ez a maximális érzés, amit el kell „szenvedjünk”.
4. NYOMÁSVIZSGÁLAT
Ahhoz, hogy az audiológus mindent kizáróan megállapítsa hallásunk egészségét, úgynevezett Tympanometriás vizsgálatot végez, vagyis nyomásvizsgálattal ellenőrzi a középfül állapotát. A vizsgálat során ellenőrzi, hogy a dobhártya megfelelően működik-e, nem lyukas-e, illetve halláscsökkenés esetén mekkora annak mértéke. Az egészséges dobhártya ugyanis hang hatására előre-hátra mozog, ha viszont a dobhártya mögött folyadék van, úgy a dobhártya nem megfelelően vibrál, ami nemcsak fájdalmat, de hallásproblémát is okozhat. Ennél a vizsgálatnál egy puha szondát helyez az orvos a fülbe, amely nyomást képezve megméri a dobhártya rezgőképességét, valamint a dobüreg nyomásviszonyait. Az adatokat listázza, mely értékek alapján az audiológus felméri, hogy szükséges-e további lépés, vagy a vizsgálat eredménye alapján javaslatot tud tenni annak gyógyítására.
5. EZT HALLGASD!
Az audiológus különböző típusú és időtartamú teszteket is végezhet annak érdekében, hogy mindkét fülünket vizsgálat alá vetve megállapítsa annak működését. Az egyik ilyen a küszöb audiometria vizsgálat, ahol egy fülhallgató segítségével különböző típusú, erősségű és frekvenciájú hangok alapján egy válaszgomb segítségével kell visszajeleznünk, mit hallottunk, ez alapján az audiológus meg tudja állapítani a hallásküszöbünket. Ami ennél is egyszerűbb, és inkább gyermeknél jól alkalmazható, az a hagyományos súgásos vizsgálat, amikor egymás felé közeledve különböző szavakat és számokat súgunk egymás felé közelítve egészen addig, míg nem halljuk, mit súg nekünk a másik.
5 + 1. JÁTSSZÁTOK EL!
Ahogy fentiekből is látható, az általános hallásvizsgálatoktól igazán nem kell félni. Sem felnőttnek, sem gyereknek. Ahhoz viszont, hogy maga a látogatás is élményszámba menjen, játsszuk el otthon többször, hogy mi minden fog történni a rendelőben. Vegyük elő a kedvenc plüssmacit, néhány eszközt, amivel megvizsgáljuk a fülét, torkát, szemét, és miközben hagyjuk, hogy a kicsi gyógyítsa kedvencét, mondjuk el, hogy milyen vizsgálatokkal, hogyan tesz mackójának egészségéért. A nagyobb biztonságérzetért a kedvenc játékot magunkkal is vihetjük a rendelőbe, megadva az esélyt a picinknek, hogy felnőtt korában már félelmek nélkül lépjen át a békés oroszlánok orvosi rendelőjének nevezett barlangjának ajtaján.
Kérdésed van? Hallásvizsgálattal, hallókészülékkel kapcsolatos kérdéseiddel keress bennünket elérhetőségeinken! Szakembereink a teljes körű vizsgálatok elvégzését követően szívesen segítenek személyre szabottan összeállítani a megfelelő kezeléseket, és kiválasztani a tökéletes hallókészüléket gyermeked számára az országban két helyen: Gyulán és Balatonfüreden.
Készült a SYBILLA MAGÁNORVOSI RENDELŐ részére
Szerző: Eat, Move & Smile
Photo by Ben White on Unsplash
Kedves Olvasó! Ha tetszett a cikk, annak szívből örülünk! Ha szívesen felhasználnád, kérünk, tedd azt jogszerűen. Mit is jelent mindez? A cikk teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll, miszerint annak bármiféle felhasználásához a szerző, és a SYBILLA Magánorvosi Rendelő írásbeli engedélye szükséges. Tegyük szebbé a világot! Köszönjük, hogy korrekt vagy!