11 jún NYÁRI BŐRVÉDELEM? AMIT AZ SPF-RŐL FELTÉTLENÜL TUDNI KELL!
LÁTJUK, HALLJUK, KENJÜNK. DE MIT JELENT VALÓJÁBAN AZ SPF?
A hosszú hideg tél után szinte koldusként várjuk a tavaszt és a nyarat, hogy boldogan adjuk át magunkat végre a Nap első melengető sugarainak. Kiülünk a kertbe, sétálunk az utcán vagy éppen a Balaton partján, miközben jólesőn hagyjuk, hogy arcunkat és ruhánktól boldogan megfosztott testünket finoman nyaldossa a tavaszi napsugár. A várva-várt napfürdőben viszont nem szabad megfeledkeznünk a káros sugarakról, hiszen ahogy azt már D. Nagy Lajos is megénekelte annak idején a Bikinivel: „Nem úgy van az, mint volt rég. Nem az a Nap süt rám rég.”
A Nap káros hatásait már a tavasz korai szakaszában is elszenvedhetjük ha nem vigyázunk, ezért fontos, hogy bőrünket rendszeresen krémezzük, megvédve ezzel a leégéstől és a bőrrák kialakulásától. A boltok polcain különböző faktorszámú napkrémek közül választhatunk, amelyek mindegyikén feltüntetik a három betűs titkos kódot: SPF.
1. MIT JELENT AZ SPF?
Az SPF (Sun Protection Factor) azt mutatja, hogy az adott napvédő milyen mértékben szűri ki a Nap káros UVB sugarait. Az SPF15-ös krém a napsugarak 1/10-ét (90%), az SPF30 az 1/30-ad részét (97%), az SPF50 pedig a káros sugarak 1/50-ed részét (98%) szűri ki, vagyis minél magasabb a napvédő faktorszáma, annál nagyobb védelmet biztosít a káros napsugarak ellen. 100%-os védelmet egy napvédő krém sem nyújt, így a megfelelő készítmények használata mellett ajánlott betartani a napozás legfontosabb szabályait.
2. A KÉTSZER MAGASABB SPF DUPLÁN VÉD?
Egy 50 faktoros napvédő a káros sugarak 98%-át szűri ki, ehhez képest a 25 faktoros krém az UVB sugarak 96%-át blokkolja. Attól, hogy dupla akkora a fényvédő faktorszám, nem jelent dupla védelmet bőrünknek.
3. MILYEN GYAKRAN KELL HASZNÁLNI?
Attól függően, hogy mennyire izzadunk vagy milyen gyakran éri víz a bőrünket, alapvetően kétóránként jó, ha bekenjük magunkat. Mielőtt napra mennénk – napi értelemben véve, nem pedig idény szerint – 15-20 perccel előtte kenjük be magunkat, hogy legyen ideje felszívódni és kifejteni fényvédő hatását. A nagy kencézésben ügyeljünk, hogy a nyakat, a füleket, a láb-, és kézfejünket is kenjük be, és a fejbőr se maradjon ki, amennyiben azt ritka haj borítja.
4. HA JÓ VASTAGON KENJÜK, AZ JÓ?
A fényvédő krémet felesleges vastagon kenni, nagyjából 2mg/cm2 elegendő a napsugárzásnak kitett bőr számára, ami kb. 35 ml-t jelent a teljes testet illetően, ami természetesen egyéni alkatunktól függ. A legtöbb napvédő termék 200 ml-es kiszerelésű, ami egy gyors fejszámolást követően csak pár napra lesz elegendő, és nem azért, mert ujjnyi vastagon pompázik rajtunk a szer, hanem mert kétóránként célszerű bekenni magunkat. Egyetlen leégés képes megduplázni a bőrrák kialakulásának esélyét, és az sem elhanyagolható tény, hogy a melanóma kialakulásának 85%-át is a napégés okozza. Ne spóroljunk hát a fényvédővel!
5. MIT JELENT A VÍZÁLLÓSÁG?
Hiába tünteti fel a gyártó a napvédő csomagolásán, hogy az vízálló, ügyeljünk rá, hogy ez csak ideig-óráig igaz. A krém vagy olaj ugyanúgy leázik egy idő után, aminek időtartamát általában számmal jelölik, például „40-80”, ami azt jelenti, hogy milyen hosszan fejti ki fényvédő hatását vízben vagy izzasztó tevékenység közben, ami ebben az esetben 40-80 percet jelent. Akár napozunk, akár kinti munkát végzünk, fontos, hogy az eltelt időt követően újra krémezzük magunkat.
6. A SMINKTERMÉK SPF-ET TARTALMAZ. ELÉG AZ?
Nem. Bár kecsegtető és hangzatos, hogy a sminktermék tartalmaz fényvédőt, ettől függetlenül minimum 20 faktoros krémmel nem árt kétóránként bekrémezni az arcunkat, amennyiben kitesszük a Nap káros sugarainak. A kozmetikai termékek ma már tartalmazhatnak fényvédőt, ami természetesen biztosít valamennyi védelmet, de ha valóban meg szeretnénk őrizni bőrünk egészségét, úgy ajánlott kifejezetten erre a célra gyártott termékeket választani, amiben a bőrgyógyász szakember személyre szabott segítséget tud nyújtani.
7. ÉRZÉKENY VAGY AKNÉS BŐRRE UGYANAZOK A TERMÉKEK HASZNÁLHATÓAK?
Érzékeny vagy aknés bőr esetén nem árt, ha a tavasz beálltakor egyeztetünk szakemberrel, és kikérjük a tanácsát az ajánlott készítményeket illetően. Fontos ugyanis, hogy a kozmetikum parfüm, parabén-, és kőolajszármazékoktól mentes legyen, mert ha bőrünk érzékeny a melegre vagy könnyen eltömődik, akkor ezek az összetevők csak tovább rontanak a helyzeten és allergiás reakciókat is kiválthatnak. Ebben az esetben bőrgyógyász szakember segíthet, hogy kifejezetten a mi bőrünknek, életvitelünknek megfelelő készítményeket javasoljon vagy állítson össze, és megfelelő tanácsokkal lásson el bennünket azok helyes alkalmazását illetően.
8. A DRÁGÁBB KRÉM JOBB?
A boltban kapható, SPF-et tartalmazó krémek valamelyest drágábbak, mint azok, amelyeket fényvédő nélkül gyártottak. Azt viszont érdemes fejben tartani, hogy sokszor nem a minőséget, hanem a brandet, a csomagolást, a marketinget, a textúrát és az illatot fizetjük meg. Éppen ezért érdemes összehasonlítani az összetevőket, és az alapján dönteni, hogy mit érdemel meg bőrünk védelme. Ha pedig úgy döntünk, inkább nem kockáztatnánk és profikra bíznánk a termékek kiválasztását vagy elkészítését, az előzőekhez hasonlóan itt is hozzáértő szakember bevonását javasoljuk.
9. MIKOR HASZNÁLJUNK SPF-ET TARTALMAZÓ KRÉMET?
Gondoljuk át, melyek azok a helyzetek, amelyek során napfénnyel érintkezik majd bőrünk a nap során, és alkalmazzuk ennek megfelelően. Az általános napozás mellett szóba jöhet a szabadban végzett sporttevékenység vagy munkavégzés, az akár pár perces séta a metrótól az irodáig, a kutyasétáltatás, fagyizás a gyerekekkel, vagy az utazás. Így van, az utazás során is érhetnek bennünket a Nap káros sugarai, hiszen gondoltuk volna vagy sem, repülés közben az ablakon át nézelődve még közelebb van bőrünk a szikrázó, bőrünk egészségére veszélyt jelentő égitesthez, mint a medence mellett jeges koktélt szürcsölve.
Kérdésed van? Napozással, bőrproblémával kapcsolatos kérdéseiddel keress bennünket elérhetőségeinken! Előzd meg a bőrrák kialakulását! Szakembereink a teljes körű vizsgálatok elvégzését követően szívesen segítenek személyre szabottan összeállítani a megfelelő kezeléseket az országban két helyen: Gyulán és Balatonfüreden.
Készült a SYBILLA MAGÁNORVOSI RENDELŐ részére
Szerző: Eat, Move & Smile
Photo by Unsplash
Kedves Olvasó! Ha tetszett a cikk, annak szívből örülünk! Ha szívesen felhasználnád, kérünk, tedd azt jogszerűen. Mit is jelent mindez? A cikk teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll, miszerint annak bármiféle felhasználásához a szerző, és a SYBILLA Magánorvosi Rendelő írásbeli engedélye szükséges. Tegyük szebbé a világot! Köszönjük, hogy korrekt vagy!