03 aug KÓKUSZ AZ ÚJ ŐRÜLET!
Hogyan kerülhettem kapcsolatba a kókusszal a ’80-as évek panelrengetegében a kőkemény tízes éveimet taposva, nem emlékszem. Egyszerű szerelem volt, egzotikus, kicsit elérhetetlen, részemről megalkuvó. Ha ott volt jó volt, ha eltűnt, nem hisztiztem érte. Egy ideje már figyelgettem csendes visszatérését, hátha csak átmeneti látogató lesz a régi cimbora, de aztán szépen óvatosan bekúszott a mindennapokba. Észrevétlenül, illatosan és édesen, szívem és új életmódom régi barátjaként. Hello Coco! De miért pont a KÓKUSZ? Egy halom hasznos érvet fel tudok sorakoztatni, miért jó a kókusz tokától-bokáig. Nézzünk ebből néhányat!
KÓKUSZ KOCKA
Persze, hogy a hasammal kezdem. Mégiscsak „EAT, Move & Smile”! Anyám ezeréves receptje: csokoládés piskóta kókuszreszelékbe forgatva. Szerelem első rágásra! A modern konyhatechnikának köszönhetően már elkészíthető zablisztből (vagy kókuszlisztből), holland kakaó-, vagy karobporral, kívül édes kókuszreszelékben megpörgetve. Nem mehetek el szó nélkül a kedvenc zabkásám mellett, hiszen ezt is kókusszal édesítem, így nincs szükség az extra édes ízt adó cukrozott kakaóporra.
KÓKUSZTEJ
Az igazi az, ha magából az érett kókuszdióból készítik, amiről nagyon klassz videókat lehet találni az Instagramon, de kérdezem én, kinek van erre ideje? Szerencse, hogy a kókusztej már elérhető csomagolt formában is a boltok polcain, ami nyilvánvalóan nem egyenértékű a frissen tört-kapart-préselt-facsart változattal, de mennyivel kényelmesebb! Ezt aztán lehet használni bármihez! Tejeskávéhoz, süteményhez, krémekhez, fagyihoz, palacsintához, amihez csak szeretnéd! Ugyan a habosításra teljesen rezisztens, pedig cefetül próbálkoztam a gőzölővel legalább egy milliméternyi kemény habréteget képezni a tej tetején, csúnyán alul maradtam. Lett egy „habnak tűnő” réteg, de nagyon kis vékonyka, a tehéntej sűrű habjának élvezeti értékéhez viszonyítva pedig sajnos a fasorban sincs. Krémes hab helyett be kellett érjem a kókusztej adta különleges ízzel, ami miatt mindenképp megéri kipróbálni. Ha a főzés során krémesíteni szeretnél, arra is van megoldás, hiszen csak kettővel kell odébb kacsintani polcokon, és máris ott vár kosárba ugrásra készen a KÓKUSZTEJSZÍN, ami laktózérzékenyek számára szintén pompás választás.
KÓKUSZOLAJ
Tökéletes 2in1, ha hűvösre teszed kókuszzsír, ha kint hagyod szobahőmérsékleten, akkor kókuszolaj, legalábbis a finomított változata, ami enyhén sárgás színű és szagtalan. Sütésre, főzésre kiválóan alkalmas. Ha mégis szeretnéd érezni a kókusz ízét, válaszd a hidegen sajtolt kókuszolajat, ami teljesen átlátszó, víz szerű folyadék, és tartalmazza a kókusz összes jóságát.
Általában dobozban vagy vödörben kapható, amiből főzés során össze-vissza ömlik, ezért a praktikusabb használatot szem előtt tartva átöntöttem egy megüresedett olívaolajos üvegbe. A kémiával mint jelenség sajnos nem számoltam, így amikor „hűvösebbre” fordult az idő a konyhában (értsd 24 Celsius alá ment a hőmérséklet), gyakorlatilag beleszilárdult az üvegbe. Elnéztem egy darabig, de miután ragyogó tekintetem ezt sem olvasztotta meg, viszont valamennyi maradt belőle a dobozban, abból kanalaztam át a serpenyőbe és mentettem meg az ebédet.
Túl a konyhatündérkedésen, a kókuszolaj jót tesz a bőrödnek és a hajadnak is, ha módjával használod. Vigyázni kell vele, ha megcsúszik a mennyiség, könnyen becsumpisodik. Bevett gyakorlat, hogy hajmosás előtti este pakolásként felteszem a száraz hajvégekre, alszom rá egyet, másnap pedig megmosom. Utcára ezzel a frizurával nem javallott kifáradni, még ha balerina kontyba is tűzném, tuti kezembe nyomnának egy százast.
KÓKUSZVÍZ
Az éretlen, zöld kókuszból nyerik ki, amikor a kókusz belseje még kocsonyás. Az íze kicsit fura, de tele van vitaminnal, káliummal és magnéziummal, gyakran ajánlják sportolóknak izotóniás italként, hogy az edzés során elvesztett ásványi anyagokat pótolja, és megelőzze az izomgörcsöket. Nátrium tartalma alacsonyabb, így nem minden sporthoz elegendő utánpótlásként, viszont kitűnő alapanyag, ha gyümölcsös limonádét készítenél a nyári hőségben. Ahhoz kicsit koncentrált, hogy ez tegye ki a napi 3-4 liternyi folyadékot, de egynek, hogy megtörje a víz néha unalmas ízét, tökéletes!
KÓKUSZLISZT
Van, létezik, elérhető, én még erősen próbálkozom vele, de nem adom fel! Nagyon sűrű liszt, rengeteg folyadékot vesz fel, de hát mi mást is várhatnánk attól, amit a kókusz sűrű húsából nyernek? A zacskóra ettől függetlenül ezt írták, idézem: „Kókuszliszt – Összetétel: 100% kókuszliszt”. Ez azért megnyugtató és egyben nehezen vitatható.
Az édes íze miatt süteményhez érdemes használni, de számolni kell azzal, hogy bár gluténmentes, a kalória tartalma borzasztó magas (443 kcal / 100 g), van benne zsír is gazdagon (15 g / 100 g), ugyanakkor tele van értékes fehérjével is (18 g / 100 g). Tömör állagú, a teszt-főzések során elgondolkodtam az ipari cipőtalp gyártásán. Palacsintának gondoltam elkészíteni, a Pinteresten rengeteg fotót látok, mindig megéhezem tőlük. Beszereztem fél kiló kókuszlisztet és nekiduráltam magam. Liszt, tojás, víz – ahogy zablisztből szoktam -, de ez olyan lett, mint a krumplipüré. Jó nagy merőkanállal oda serdítettem a kókuszzsíros teflonnak, csak úgy csattant, had süljön, majd miután a világon semmit nem tudtam vele csinálni csak túrni a műanyag lapáttal, újraterveztem, így lett belőle császármorzsa. Kaját ki nem dobunk!
A kis lapátom élével apróra tördeltem, közben sült-sülögetett, és amikor éppen hogy barnulni kezdett, kiszedtem. Látványra nem nagy szám, az íze viszont nagyon klassz! Önmagában is jó, annyira finom kókuszos, hogy cukor sem kell hozzá, de egy kis házi szilvával lekísértem. Aztán megtaláltam a lekvárt.
Forrás: Fotó/Receptváros + Eat, Move & Smile + Pinterest
Szerző: Eat, Move & Smile
Hello Kedves Olvasó! Ha tetszett a cikk, annak szívből örülök! Ha szívesen felhasználnád, kérlek, tedd azt jogszerűen. Mit is jelent mindez? A cikk teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll, miszerint annak bármiféle felhasználásához a szerző, vagyis az én írásbeli engedélyem szükséges. Tegyük szebbé a világot! Köszönöm, hogy jó fej vagy!